A cement típusai: cement használata különböző építési projektekben
A cement az építőipar egyik legfontosabb alapanyaga, és számos különböző építési projektben használják. Szilárdságot, tartósságot, stabilitást biztosít. Az építőipar különböző területein használják, így a lakóépületektől kezdve az infrastuktúra fejlesztéseken át a speciális ipari létesítményekig. Ezek a cement alapú megoldások kulcsfontosságúak.
Mi is a cement?
A cement olyan hidraulikus kötőanyag, amelyben a kötő- és adalékanyagok víz hozzáadásával kémiai reakcióba lépnek egymással és azokat a cement képes tartósan összeragasztani. Az évenkénti cementgyártás a világon 4,2 milliárd tonna nagyságrendűre becsülhető.
A cementnek különböző típusai vannak, más-más tulajdonságokkal rendelkeznek.
A leggyakrabban használt cementtípus, amelyet széles körben alkalmaznak általános építési célokra a Portland cement. Egyaránt felhasználható lakó- és kereskedelmi épületekhez, hidakhoz és utakhoz is. Magas szilárdság, gyors kötési idő jellemzi.
A cementnél már szintén szempont a fenntarthatóság. A környezetbarát cementszabványok, például a különböző típusú kiegészítők és újrafelhasználási lehetőségek bevezetése segítenek csökkenteni a környezeti hatásokat és optimalizálni az anyagok felhasználását az építőiparban. A Portland mészkőcement környezetbarátabb alternatívája a hagyományos Portland cementnek, mivel mészkövet tartalmaz, amely csökkenti a CO2-kibocsátást a gyártás során. Csökkentett szén-dioxis kibocsájtás, jó szilárdság és tartósság jellemzi, ezáltal kiválóan alkalmazható fenntartható építési projekteknél.
A magas alumínium tartalmú cementre (aluminát cement) jellemző a gyors kötés, magas hőállóság. Ezért gyakran használják akkor amikor gyors kötés szükséges, pl. hideg időben, vagy gyors javításnál. Az aluminát cementet használják előregyártott betontermékek gyártásához is. Továbbá magas hőmérsékletű kemencék, egyéb ipari hőálló betonszerkezetek, berendezésekhez.
Cementek típusai, felhasználása érdekesség: az aluminát cementet bizonyos típusú fogászati anyagok kötőanyagaként is használják
Szulfátálló cement használatával a betonalapok szulfát miatti korróziója megelőzhető. A betonozáskor szulfátálló cement használatával az alapozáskor megépített betonalap is szulfátálló lesz, ami ellenáll a szulfátkorróziónak. Így állattartó telepek alapjainál, szennyvízfeldolgozók betonszerkezeteiben, hidak építésénél használható. Továbbá csatornázásnál, és minden olyan épület betonszerkezeténél mely talajvízzel érintkezik, vagy nagy kopásállóságot kell elviselnie.
Amennyiben gát építésén gondolkodol oda az un. alacsony hőfejlesztésű cementet válaszd. Jellemzője hogy alacsonyabb hőfejlődéssel köt, így csökkenti a repedések kockázatát a nagy tömegű beton szerkezetekben.
A gyorsan kötő (rapid) cement gyorsabb szilárdulási idővel rendelkezik, mint a hagyományos Portland cement. Gyors szilárdulás, korai nagy szilárdság jellemzi, ezért sürgősségi javítások és gyors építési projektekhez használható.
Díszítő elemek készítésére, homlokzatokhoz a fehér cement ajánlatos. Ez a cement tiszta, fehér színű, jó szilárdságú, fagyálló. A fehércementet az ár miatt elsősorban dekorbetontermékek, például lépcsőházak, kerítések, homlokzatok, erkélyek és teraszok, tömbök vagy járdalapok készítésére használják, valamint dizájntárgyak, például vázák, asztalok stb. Az építészetben kevésbé elterjedt, és az egyik leghíresebb fehér cementből készült épület a ljubljanai mecset.
Ezeken túlmenően léteznek speciális cementek is, amelyek különleges tulajdonságokkal rendelkeznek egyedi alkalmazásokhoz, például színcementek vagy önterülő cementek. Az építési projekt típusától és a kívánt tulajdonságoktól függően választható a megfelelő cementtípus.